Bakalárka bez námahy

Autor: Imrich Gulai | 27.1.2013 o 18:33 | Karma článku: 7,00 | Prečítané:  1529x

Ach, ja chudák študent. Čo si ja len počnem? Tá vysoká škola je pre mňa taká ťažká a časovo náročná, že neviem ako stihnem záverečnú prácu. Na čo im je záverečná práca, keď ma už z daných predmetov aj tak otestovali na skúškach? Mám nápad! Dám si ju spraviť namiesto mňa. Ale kto mi to spraví? Ó, znova žiaden problém. Firmy, ktoré sprostredkujú takúto činnosť sa o mňa doslova bijú. Toto však nie je môj prípad a ak chcete vedieť, prečo som použil takýto úvod, čítajte ďalej.  

Nedávno som si všimol na sociálnej sieti facebook reklamu na jednu firmu, ktorá sa venuje „vpracovávaniu podkladov pre záverečné práce, referáty a seminárne práce". Povedal som si fajn, stránka, ktorá pomáha študentom, no potom som sa zamyslel. A či je to vôbec možné? Štúdium na vysokej škole by malo slúžiť na získanie nových vedomostí, osvojenie si  nových zdatností a špecifikáciu k danému odboru. Na to slúžia dané predmety, seminárne práce a záverečné skúšky. Ak by teda študenti využívajúci tento trik nemali mať žiadne právne problémy s touto činnosťou, mali by mať aspoň morálne. Myslím si, že to nie je fér, aby niekto dostal titul za to, že spraví skúšky a obháji prácu niekoho iného. Je to nespravodlivé voči spoločnosti, nakoľko tá verí v kvalifikovaného odborníka, vďaka splneniu všetkých podmienok štúdia, vrátanie vlastnoručne napísanej záverečnej práce, ktorá slúži na to, aby vysoká škola vedela, či vie študent pracovať s údajmi, prípadne konštruktívne myslieť pri tvorbe a spracovávaní témy.

A teraz v dvoch vetách ten právny rámec. Nakoľko študent podpisuje zmluvu so školou a štátom, že je autorom diela a poskytuje licenčnú zmluvu na jej uverejňovanie, dopúšťa sa plagiátorstva, nakoľko prehlásil o diele, ktoré mu nepatrí, že je jeho. A z toho potom môžu plynúť dôsledky ako disciplinárne konanie a iné.

Možno sa vám zdá, že tento článok nemá moc veľkú výpovednú hodnotu alebo úroveň, ale to vôbec nevadí. Cieľom tohto článku je, aby sa začalo o tejto téme diskutovať a začať môžete aj pod týmto článkom. Rád si prečítam aj vaše názory na problematiku a myslím, že je dôležité, aby sa o tejto téme začalo vo veľkom hovoriť a tak som začal. Kto ďalší prevezme štafetový kolík?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum: SaS predbehla v preferenciách SNS, do parlamentu by sa dostalo aj KDH

Ak by sa parlamentné voľby konali počas predchádzajúceho víkendu, súčasná koalícia by v parlamente získala 69 mandátov.

BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

Ťapáková zarába viac ako minister, no nemáte právo to vedieť

Právo na súkromie je dôležitejšie.

PLUS

Prečo treba chrípku vypotiť?

Mnoho ľudí netuší, čo znamená zvýšená teplota a prečo je pre telo vlastne užitočná.


Už ste čítali?