Chyba nie je v deťoch

Autor: Imrich Gulai | 30.6.2013 o 18:59 | Karma článku: 6,48 | Prečítané:  674x

Často sa v poslednej dobe skloňuje, že táto generácia je zlá, že sa nedá zvládnuť, že tie deti sú neposlušné, neznalé autorít, a ani vyššej moci. Ja sa však s daným názorom takmer vôbec nestotožňujem.  

Dieťa je pri narodení „tabula rasa", tj. nepopísaná tabuľa. Čo to v praxi znamená? Pre mňa je to v prvom rade to, že dieťa sa učí isté veci, ktoré pre neho nie sú vrodené. A ja si veru myslím, že hoci temperament a osobnosť sú viac či menej geneticky dané, správanie a sociálne návyky sú vecou výchovy.

A práve na tú výchovu by som sa rád zameral. Mnoho týždňov som sa snažil nasávať informácie z prostredia, lebo najviac informácií človek získa pozorným počúvaním a pozorovaním. Nepočúval som obsah, ale spôsob prenosu informácií, teda samotný výchovný proces.

Zažil som rodiča a dieťa v rôznych situáciách. Či už išlo o cestovanie v autobuse, nákup v obchode, prechádzka po centre, či prechádzka v prírode, oddych v parku či iné. Taktiež som pozoroval aj samotné deti v puberte, alebo vo veku blízkom puberte.

V prvom kroku som skúmal situácie, kde sa mali rodičia javiť ako vzor. Pre príklad som použil napríklad fajčenie a pitie, či nákup alkoholu alebo cigariet v blízkosti detí, dodržiavanie značiek, slušné správanie. V prevažnej väčšine sledovaných subjektov rodičia podľahli svojej vášni a nelenili si zapáliť, prípadne nakupovať dané látky v obchodoch v prítomnosti detí. Čo ma ale najviac mrzelo, bol fakt, že viac ako polovica sledovaných rodičov nedodržiavala červenú značku na prechodoch, a previedli svoje dieťa.

V druhom kroku som skúmal situácie, ako zvládajú rodičia frustráciu, ako reagujú na deti a ako reagujú deti na ne. Túto stránku výchovy by som však nerád hodnotil, nakoľko je komplexnejšieho charakteru a nie je teda možné presne určiť, či išlo o nesprávny výchovný prvok alebo nie.

Na záver by som sa chcel teda opýtať pár vecí. Ako to musí v tých rodinách vyzerať a akú musia mať tie deti spoločenskú zodpovednosť, keď sú odmalička vychovávaní v tom, že niektoré zlé veci sú OK, či to, že dodržovať značky nie je vždy nutné? Ako sa musí cítiť taký učiteľ, ktorému dáva spoločnosť a rodičia za vinu to, ako sa tie deti správajú? Ešte stále si myslíte, že chyba je v deťoch novej generácie?

Poznámky pod čiarou:

Sledoval som približne pol roka asi 3 lokality (ktoré presne uvádzať nebudem). Vek detí, ktoré som sledoval v sprievode rodičov bol od cca 3 do 15 rokov a vek detí, ktorých správanie ako jednotlivcov som skúmal bol v rozmedzí 10 až 15 rokov. Uvedený článok je len skrátenou formou výsledkov, nakoľko nechcem zaťažovať čitateľa obrovským množstvom údajov. V prípade záujmu sa môžem v budúcnosti zamerať na podrobnejšie rozobratie jednotlivých spomínaných faktorov, avšak nie je to mojím primárnym záujmom. Test budem v priebehu budúceho roka opakovať a pravdepodobne ho rozšírim o nové lokality.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum: SaS predbehla v preferenciách SNS, do parlamentu by sa dostalo aj KDH

Ak by sa parlamentné voľby konali počas predchádzajúceho víkendu, súčasná koalícia by v parlamente získala 69 mandátov.

BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

Ťapáková zarába viac ako minister, no nemáte právo to vedieť

Právo na súkromie je dôležitejšie.

PLUS

Prečo treba chrípku vypotiť?

Mnoho ľudí netuší, čo znamená zvýšená teplota a prečo je pre telo vlastne užitočná.


Už ste čítali?