Veľká Noc

Autor: Imrich Gulai | 11.4.2012 o 8:01 | Karma článku: 6,87 | Prečítané:  547x

Veľkonočné sviatky. Pre Kresťanov sviatok zmŕtvychvstania Krista, pre študentov veľkonočné prázdniny, pre zamestnancov voľno, pre mamičky starosti, a pre zvyšok niečo, čomu holduje skoro každý.

Ja sám sa radím do skupiny zvyšok, nakoľko nevidím zmysel v tomto sviatku. Kedysi to tak ale nebolo. Stará mama ma vychovávala ku katolíckej viere. Poctivo som chodieval do kostola každú nedeľu a prikázaný sviatok, každý mesiac som sa spovedal, bol som dokonca aj miništrantom. Starká bola hrdá. Niečo sa však pokazilo. Bolo to asi pred šiestimi rokmi na Veľkú Noc. Uvedomil som si, že tie oblievačky a šibačky vôbec nereprezentujú ducha sviatkov. Začal som sa sám seba pýtať, prečo by som ja mal dostať nejakú odmenu za to, že oblejem, prípadne vyšibem nejakú kamarátku. Prišlo mi to nefér voči nim. Osobne nepoznám sviatok, kedy by boli ženy vo výhode a dostali by od mužov odmenu. MDŽ sem nerátam, lebo v konečnom dôsledku sa odmeňujú na oslavách aj samotní muži. Teda rozhodol som sa, že nepôjdem polievať. Prvý rok to starká neprijala a tak aj napriek značnej nevôli som šiel. „Vykšeftoval" som však s mamou, že navštívim menej domov. Rok na to som celú situáciu zopakoval a okruh ľudí sa zúžil na susedstvo. Pri treťom pokuse už stará mama rezignovala a ja som pociťoval úspech, že som sa presadil, ale hlavne, že som prestal využívať nezmyselnú výhodu mužov.

Ako mi však pribúdali roky, aj napriek tomu, že som už neoblieval, som si začal uvedomovať, že tie sviatky už vôbec nie sú o tom, o čom by mali byť. A tak som sa začal odvracať aj od cirkvi. Nieže by som prestal veriť, to nie, ale uvedomil som si, že je to hŕstka pravidiel, ktoré sa miestami bijú so zdravým rozumom. Dobre, nech sa chodí do kostola na bohoslužbu, no keď som videl ako najpobožnejšie tety rozoberali miesto kázne to, že kto kde sedí, kto s kým sedí, čo má oblečené a koho práve ohovára, mi prišlo zle. Uťahujúc opasky zo dňa na deň, aby bolo čo do úst dať, sa zrazu dokážu „rozhupnúť" a hodiť tam dáke to euro každý týždeň do zvončeka. Ale veria. To je hlavné. Neberiem im vieru, určite sa vďaka tomu lepšie žije. Mne vadí ten systém. A tak som teda prestal chodiť aj do kostola. K tomuto rozhodnutiu mi napomohlo aj to, ako som videl pri pomoci nášmu pánovi farárovi, nech odpočíva v pokoji, aký blahobyt sa dá nakopiť z milodarov.

Je smutné, že sa zo sviatkov stal konzum, z cirkvi vykorisťovateľ a z veriacich aj neveriacich sa stali obete zvykov a tradícií a vykorisťovania firmami.

Ešte raz na záver opakujem. Neberiem nikomu jeho vieru. Sám som zástanca toho, že niečomu sa veriť musí. Ja som Vám len predložil svoj názor na túto problematiku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?