Chyba nie je v deťoch

Autor: Imrich Gulai | 30.6.2013 o 18:59 | Karma článku: 6,48 | Prečítané:  684x

Často sa v poslednej dobe skloňuje, že táto generácia je zlá, že sa nedá zvládnuť, že tie deti sú neposlušné, neznalé autorít, a ani vyššej moci. Ja sa však s daným názorom takmer vôbec nestotožňujem.  

Dieťa je pri narodení „tabula rasa", tj. nepopísaná tabuľa. Čo to v praxi znamená? Pre mňa je to v prvom rade to, že dieťa sa učí isté veci, ktoré pre neho nie sú vrodené. A ja si veru myslím, že hoci temperament a osobnosť sú viac či menej geneticky dané, správanie a sociálne návyky sú vecou výchovy.

A práve na tú výchovu by som sa rád zameral. Mnoho týždňov som sa snažil nasávať informácie z prostredia, lebo najviac informácií človek získa pozorným počúvaním a pozorovaním. Nepočúval som obsah, ale spôsob prenosu informácií, teda samotný výchovný proces.

Zažil som rodiča a dieťa v rôznych situáciách. Či už išlo o cestovanie v autobuse, nákup v obchode, prechádzka po centre, či prechádzka v prírode, oddych v parku či iné. Taktiež som pozoroval aj samotné deti v puberte, alebo vo veku blízkom puberte.

V prvom kroku som skúmal situácie, kde sa mali rodičia javiť ako vzor. Pre príklad som použil napríklad fajčenie a pitie, či nákup alkoholu alebo cigariet v blízkosti detí, dodržiavanie značiek, slušné správanie. V prevažnej väčšine sledovaných subjektov rodičia podľahli svojej vášni a nelenili si zapáliť, prípadne nakupovať dané látky v obchodoch v prítomnosti detí. Čo ma ale najviac mrzelo, bol fakt, že viac ako polovica sledovaných rodičov nedodržiavala červenú značku na prechodoch, a previedli svoje dieťa.

V druhom kroku som skúmal situácie, ako zvládajú rodičia frustráciu, ako reagujú na deti a ako reagujú deti na ne. Túto stránku výchovy by som však nerád hodnotil, nakoľko je komplexnejšieho charakteru a nie je teda možné presne určiť, či išlo o nesprávny výchovný prvok alebo nie.

Na záver by som sa chcel teda opýtať pár vecí. Ako to musí v tých rodinách vyzerať a akú musia mať tie deti spoločenskú zodpovednosť, keď sú odmalička vychovávaní v tom, že niektoré zlé veci sú OK, či to, že dodržovať značky nie je vždy nutné? Ako sa musí cítiť taký učiteľ, ktorému dáva spoločnosť a rodičia za vinu to, ako sa tie deti správajú? Ešte stále si myslíte, že chyba je v deťoch novej generácie?

Poznámky pod čiarou:

Sledoval som približne pol roka asi 3 lokality (ktoré presne uvádzať nebudem). Vek detí, ktoré som sledoval v sprievode rodičov bol od cca 3 do 15 rokov a vek detí, ktorých správanie ako jednotlivcov som skúmal bol v rozmedzí 10 až 15 rokov. Uvedený článok je len skrátenou formou výsledkov, nakoľko nechcem zaťažovať čitateľa obrovským množstvom údajov. V prípade záujmu sa môžem v budúcnosti zamerať na podrobnejšie rozobratie jednotlivých spomínaných faktorov, avšak nie je to mojím primárnym záujmom. Test budem v priebehu budúceho roka opakovať a pravdepodobne ho rozšírim o nové lokality.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?